MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA - szkołaczernica

MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia - podaruj znicz na Kresy”.

W ostatnim tygodniu października nasza szkoła brała udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia - podaruj znicz na Kresy”. W ramach tego przedsięwzięcia, w całej Polsce zbierane były znicze, które następnie miały zapłonąć na cmentarzach znajdujących się na Kresach - dawnych ziemiach przedwojennej Rzeczpospolitej.
Biało – czerwone znicze z Polski zapłoną nie tylko na wielkich polskich cmentarzach na Rossie w Wilnie oraz Łyczakowie we Lwowie, ale również na rozsianych po niemal całych Kresach Wschodnich, niekiedy już zapomnianych, mogiłach naszych przodków.
Jak wiemy, w wyniku II wojny światowej te niezwykle ważne, dla historii Polski miejsca, znalazły się poza granicami naszego kraju. Cmentarze niszczeją, a na niektórych grobach  nikt od wyjazdu Polaków nie zapalił nigdy ani jednej lampki. Uczniowie naszej szkoły, pamiętając o swoim patriotycznym obowiązku postanowili oddać hołd zmarłym i poległym Rodakom.
W ramach akcji „Podaruj znicz na Kresy” Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę zniczy. Dzięki zaangażowaniu wielu uczniów i nauczycieli naszej szkoły, udało się zebrać , a następnie przekazać organizatorom przedsięwzięcia ponad 100 zniczy! Ilość ta niewątpliwie świadczy o tym, że nasi uczniowie odrobili „lekcję z patriotyzmu” na szóstkę.
Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji przynosząc znicz serdecznie dziękujemy.