MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH - szkołaczernica

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W tym roku szkolnym po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowe Święto biblioteki Szkolnej.
Kto wymyślił takie święto?
W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Dla naszych uczniów  przygotowaliśmy  specjalny  program promocji czytelnictwa i biblioteki. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych imprezach i konkursach.

Konkurs Pięknego Czytania
Do Konkursu Pięknego Czytania przystąpiło 6 uczniów klas II-III. Uczestnicy mieli za zadanie odczytać (bez przygotowania), fragmenty książek: ,,Legendy polskie” zebrane przez Hannę Kostyrko oraz „Wierszyki łamiące języki” Małgorzaty Strzałkowskiej. Każde wystąpienie oceniali uczniowie i nauczyciele Laureatkami konkursu zostali:

Klasa II
I miejsce Alicja Różańska
II miejsce Weronika Sobańska
III miejsce Maksymilian Loison

Klasa III
I miejsce Krystian Paluch
II miejsce Samanta Szłapa i Szymon Rozum

Konkurs plastyczny pt. „Zaprojektuj okładkę ulubionej książki” dla kl. II-III

Chętni uczniowie kl.II-III zaprojektowali i wykonali zakładki do ulubionej swojej książki. Wszystkie prace były wykonane pomysłowo i starannie. W nagrodę dzieci  otrzymały książeczki z serii Biblioteczka Karkonoskich Skrzatów.
Konkurs ,,Mistrz Grafiki Komputerowej”.

Kolejnym  zadaniem uczestników było przygotowanie w dowolnym programie graficznym projektu okładki ulubionej książki. W konkursie ,,Mistrz Grafiki Komputerowej wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Autorami najciekawszych nagrodzonych prac byli:

• Klaudia Żabińska    kl.VI
  • Julia Marciniak       kl.VI
  • Patrycja Sobczyk   kl.VI
  • Oskar Kozłowski    kl.IV
  • Magda Marciniak   kl.IV

Udział w imprezach dawał dużo satysfakcji, radości, a także możliwość wygrania nagrody, zdobycia dyplomu, otrzymania cząstkowej oceny celującej z języka polskiego i informatyki.