KONCERT - ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ - szkołaczernica

KONCERT - ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ

W piątek 19 maja 2017r. o godz.16.00 w świetlicy wiejskiej w Czernicy odbył się koncert pt.: ”Żeby Polska Była Polską”. Po raz kolejny Szkoła wyszła z ofertą kulturalną  do społeczności lokalnej Czernicy chcąc zaprezentować umiejętności uczniów  tym razem w duchu historii i patriotyzmu. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Szkoły Pani Joanna Cimosz-Nowak, przywitała zgromadzonych mieszkańców i zaprosiła do obejrzenia żywej lekcji historii przygotowanej przez uczniów i chór szkolny „Czerniczanki”. Następnie zabrała głos Sołtys Czernicy P.Ewa Smolnicka. Przywitała zebranych sentencją wypowiedzianą przez Oskara Kolberga, największego etnografa Romantyzmu: „NARÓD, KTÓRY PRZESTAJE ŚPIEWAĆ, PRZESTAJE ISTNIEĆ” i zaprosiła do wspólnego wykonania hymnu narodowego Polski czyli Mazurka Dąbrowskiego. Po tak uroczystym wstępie przyszła kolej na przedstawienie z okazji obchodów święta Konstytucji 3Maja przygotowane przez uczniów klasy VI pod czujnym okiem nauczyciela historii Pana Artura Breczko. W drugiej części usłyszeliśmy pieśni i piosenki patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego „Czerniczanki” oraz  gry na instrumentach perkusyjnych, które zabrały nas w trudną podróż żołnierzy, odbiór był tak wyjątkowy, że mieliśmy wrażenie ,że maszerują gdzieś obok. Wprowadzając słuchaczy w kolejnych punkt programu Pani Anna Skóra przedstawiła historię Szczepcia i Tońcia,  przeplataną piosenkami kresowymi w wykonaniu chóru. Zachęciła wszystkich do wspólnego śpiewania znanej i lubianej piosenki „Tylko we Lwowie” i tym optymistycznym akcentem zakończono koncert. Pragnę serdecznie podziękować za ogrom wrażeń Pani Ani Skórze, Panu Arturowi Breczko i Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej w Czernicy za poświęcony czas i kolejne popołudnie poświęcone dla nas Czerniczan.
Dzięki zaangażowaniu Rady Sołeckiej i Rady Rodziców przygotowano słodki poczęstunek, który uprzyjemnił wspólne spotkanie po koncercie.

Ewa Smolnicka
Sołtys wsi Czernica